Kumradhi: Rasimu sahihi ya Katiba ya Tanzania

Jana niliweka rasimu ya Katiba ya Tanzania ambayo haikuwa sahihi. Rasimu sahihi ni hii ambayo niliyoambatanisha katika bandiko hili.
Ninaomba radhi kwa usumbufu uliojitokeza.
Waweza pia kutembelea www.katiba.go.tz kwa maelezo zaidi.

Rasimu ya Katiba 2013

About Faustine

#Medical Doctor #Microbiologist # Public Health Specialist #Politician #African #Proud Tanzanian
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s